Kreativita , alebo čo by mal každý vedieť o kreativite

Martin Lajprík, 24. Feb. 2015 20:23

Je kreativita talent, alebo schopnosť, ktorá sa dá trénovať? Toto video odhaľuje princípy tvorivosti z pohľadu NLP a hypnózy.

 

Prepis videa:

Ahoj, možnože aj ty, tak isto ako mnoho ľudí si v sebe nosíš presvedčenie, že kreativita je niečo, čo sa nedá naučiť. Jednoducho buď kreatívny som, alebo nie.

No každý z nás, aj ty, keď si bol malý si zažil najrôznejšie množstvo kreatívnych momentov, na ktoré si už teraz nemusíš pamätať.

V škole si nevedel ako prečítať nejaké slovo, alebo vyriešiť novú úlohu, ktorú si videl po prvý krát, keď tu zrazu prišiel moment, keď veci zapadli do seba a riešenie proste svietilo v tvojej hlave.

Niekedy si  trápime hlavu a snažíme sa prísť na odpoveď len preto, aby sa nám nečakane odpoveď ocitla v mysli ešte dávno potom, ako sme na ňu prestali vedome myslieť.

Niečo v nás teda kreatívne pracuje na riešení našich problémov, aj keď sa naša hlava zaoberá inými činnosťami, ako napríklad pozeraním tohto videa.

Kreativita je teda schopnosť tvoriť niečo nové. Vytvárať to, čo sa nepodobá ničomu, čo už bolo vymyslené.

A ako to funguje?

Predstav si, že máš dve mysle. Jednu vedomú, ktorá počúva a analyzuje napríklad aj to, čo práve počuješ v tomto videu. Počas toho, ako vnímaš môj hlas, nestíhaš samostatne analyzovať každé jednotlivé slovo. Tvoja vedomá myseľ vytvára význam z viacerých viet, ktoré hovorím.

Zatiaľ však tvoja nevedomá myseľ rozmýšľa nad každým slovom a písmenom jednotlivo. Takže aj slovo hlava má samo o sebe mnoho významov a tvoje nevedomie zvažuje každý jeden z nich.

Vedomá myseľ je preto výborná na analyzovanie a manažovanie vecí. Bez nej by sme si nedokázali urobiť zoznam, čo treba nakúpiť v obchode.

No tvoja nevedomá myseľ ti dovoľuje napríklad snívať, nielen v noci, ale aj s otvorenými očami, vo chvíľach, keď sa pozeráš na fantázie, ktoré nemajú žiaden základ v realite.

A práve o to ide. Všetko čo vidíš okolo seba bola na samom začiatku len myšlienka. Jedna z mnohých predstáv a fantázií, ktoré sa v našom nevedomí nachádzajú. Pretože práve tam sú možné všetky bláznivé nápady a odvážne fantázie.

Takže schopnosť komunikovať a pozerať sa do svojho nevedomia je základným predpokladom kreativity.

Môžeš sa snažiť byť kreatívny a lámať si svoju vedomú myseľ a snažiť sa prísť na niečo nové, no z vedomej úrovne dostaneš vždy len zrecyklovaný starý nápad prezlečený do iných šiat.

Nie je náhodou, že najviac vedeckých objavov sa učinilo práve v snoch, kedy sa naše nevedomie voľne a kreatívne prejavuje.

Dobrou správou je, že netreba čakať na spánok, aby mohol byť človek kreatívny. Budovanie spojenia s našim nevedomím je zručnosť a dá sa naučiť.

O tom ti ale viac poviem v ďalšom videu. Takže ak ťa toto video zaujalo a dostal si sa až sem, prihlás sa na odber môjho kanálu a očakávaj ďalší diel tejto kreatívnej série.